Üzenet a hegyről – megemlékezés Sík Sándorról

Borián Tibor piarista

Sík Sándor emléktáblája a mátraszentimrei templom falán hirdeti a tudós-tanár, költő bölcsességét a kitartásról, a lét csodálatáról – 1984 óta. – Idén június 21-én Klotildliget te

Van az emlékezésnek számos formája, de mindegyik akkor igazi, ha egyazon benső érzés vezényli, amely összeköt korokat és távolságokat, s valamiként az esztétikumot érintő hármasság örömét is nyújtja: a szépségét, a jóságét és az igazságét. A Mátra magas pontján álló három falu temploma, annak kettős emlékezése töltött el benső érzéssel szabadságom idején, két név, üzenet – szinte határtalan messzeségű – csengése egyazon szólamban, egyik az országalapító szent királyé, a másik a róla is sokat meditáló műveket szerző Sík Sándoré. Aki e benső időről szóló augusztus 20-án a két hangot „tolmácsolta", Borián Tibor nyugalmazott piarista igazgató, a magyar piarista rendi értékeket gondozó tanár. Az ünnepi misén – turisták, helyiek, nyaralók sokadalmában az időszerű Szent István-képhez rendjének százhúsz esztendeje született alakját, Sík Sándort idézte fel. Emléktáblája a mátraszentimrei templom falán hirdeti a tudós-tanár, költő bölcsességét a kitartásról, a lét csodálatáról – 1984 óta. – Idén június 21-én Klotildliget templomában emlékeztünk a költőre, tudósra, keresztény himnuszok fordítójára, most a korábbi mátrai tiszteletadásokat – Sík Sándor jubileumi évében – a Pilissel kötjük össze, s ezzel nyomatékot adunk az erős etikai tartásnak, amely a szépséget, a jóságot és a Szent István-i jellembéli szilárdságot egyazon lendülettel emeli erdők, hegyek fölé – mondta többek között a piarista tanár.

    Sík Sándor mátrai verseiből hangzott el néhány. Az 1981-től a felső-mátrai templomokat szolgáló Kacsik Árpád esperes-plébános zárószava köszönet volt a magyarországi piarista rendnek, mert ezúttal sem feledkezett meg arról, mit jelent számukra – számunkra egy jeles szellem a pihenés napjaiban is.

 

(tóth)

Forrás: Új Ember, 2009. szept. 6. (6. old.)