Megújul a temesvári piarista épületegyüttes

NID-1140_temes_02

Az 1909-ben felavatott piarista épületegyüttes ma is Temesvár legszebb műemlék jellegű épületei közé tartozik. Az épület állaga az évtizedek alatt egyre romlott. 2006 őszén a teme

Az 1909-ben felavatott piarista épületegyüttes ma is Temesvár legszebb műemlék jellegű épületei közé tartozik. Székely László (1877-1934), a város első főépítésze által tervezett kvadrum alakú tömb harmonikusan foglalja magában az iskolát, a rendházat és a templomot. A két világháborút és sok más viszontagságot átélt épületet 1948-ban államosították. A bejárat fölötti keresztet levették, későbbiekben a szentek szobrait ledöntötték és összezúzták. Az iskolát a műszaki egyetem, a rendházat pedig könyvtár foglalta el. Javítás nem történt, az épület állaga az évtizedek alatt egyre romlott. Több alkalommal az elkorhadt tetőgerendák miatt beszakadt tetőn át víz öntötte el a helyiségeket.

Templomunk egyházi kezelésben maradt, előbb Erdély István 1981-ig, majd Való Ferenc látta el a lelkipásztori munkát szinte haláláig, 2005-ig. Ezután a püspökség nevezett ki templomigazgatót Szabó Péter személyében, aki Szilvágyi Zsolt spirituálissal együtt felújította a templomot és a hozzá kapcsolódó helyiségeket. Jelenleg Kocsik Zsolt egyházmegyés pap végzi nagy odaadással és szeretettel ezt a munkát a gondosan felújított templomban. A templom neve továbbra is piarista maradt, a liturgia magyar vagy latin nyelven folyik, az olvasmányokat néha románul is felolvassák. A magyar nyelvű katolikus egyetemisták is itt tartják összejöveteleiket.

A politikai változások után a temesvári püspökség a piarista rend római vezetőségével karöltve mindent megtett azért, hogy az iskola és a rendház egyházi tulajdonba kerüljön vissza. Ennek a kemény küzdelemnek oroszlánrészét Böcskei László általános helynök (jelenleg nagyváradi megyéspüspök) végezte: beadványokkal, kérvényekkel, iratokkal bombázva fáradhatatlanul az állami hatóságokat. Több döntés is született az épület visszaadásáról, amelyeket azonban vagy visszavontak vagy megfellebbeztek. 2006-ban született meg a végső döntés: az épületegyüttest visszakaptuk.

Ekkor a piarista rend római központja a közép-európai generálisi asszisztens közvetítésével tárgyalásokat kezdett a temesvári püspökséggel az épületegyüttes jövőjéről, hiszen a magyar piarista provincia nem tudta vállalni az iskola újranyitását, a püspökség pedig már 1992 óta katolikus egyházi jellegű iskolát indított el Gerhardinum néven, amely ebben az időben már visszakapott épületünk egy kis részében működött. A tárgyalások eredményeként az épületegyüttest 2007-ben ötven évre a piarista rend bérbe adta a püspökségnek, amely vállalta, hogy ott katolikus szellemű iskolát működtet, az épületet egyházi célra használja és restaurálja.

A temesvári püspökség kezdeményezésére az egyházmegye első főpásztorának és védőszentjének, Szent Gellértnek a nevét viselő katolikus líceum működését a román állami szervek 1992-től engedélyezték. A Gerhardinum első igazgatója, Ft. Szabó Péter 1992. szeptember 8-án kapta meg kinevezését a temesvári Főtanfelügyelőségtől. Az iskola székhelye kezdetben az Abrud utcai óvoda épületében volt. A román és magyar tannyelvű osztályokkal induló líceumba akkor 20 fiú nyert felvételt. 1995-től a líceum átköltözhetett épületünk egyik szárnyának I. emeletére. A vidéki tanulók elszállásolását és étkeztetését azonban más iskoláknál kellett megoldani, noha a tanügyminiszteri rendelet előírta, hogy a tantermeken kívül az épület akkori főbérlői bentlakást és menzát is kötelesek a növendékek rendelkezésére bocsátani. 2000-ben a líceum birtokba vehette az épület egyik szárnyának II. emeletét is. A bentlakás hiánya és a növendékek étkeztetése azonban az épületegyüttes végleges átadásáig gondot jelentett. 2006 őszén a temesvári Püspökség anyagi támogatásával és felügyeletével végre elkezdődhetett az épület belső felújítása, továbbá egy 80 férőhelyes bentlakás kialakítása. Ma már diákotthon is működik a líceum mellett.

Az épület külső felújítása ez évben kezdődött meg a gerendázat javításával és a tető teljes cseréjével. A munka rendkívül igényes és lassan halad, a mellékelt képeken látható a templom melletti szárny már majdnem befejezett tetőrészlete és a főbejárat fölötti toronyrész „gerendázat csontváza". A püspökség, az iskola vezetősége és magunk is nagyon reménykedünk, hogy az őszi esők beállta előtt a cserepek fölkerülnek a tetőre. Már csak azért is, mert a tetőn kecskeméti ácsok dolgoznak… A felvételek idén augusztus 16-án készültek. Párhuzamosan folyik a templom három tornyának restaurálása is, „alpinista" módszerrel.

 

Ruppert József Sch.P.

 

Információk az alsó fotósorhoz (balról jobbra haladva):

 

1. Alpinista módszerrel javítják templomunk tornyait;

2. A bejárat feletti kupola „gerendázat csontváza";

3. Székely László emléktáblája az épület külső falán;

4. Böcskei László és Szabó Péter 2007 tavaszán.